TraeMidskov, 9/6 2026

Referat  af bestyrelsesmøde, tirsdag den 4. juni 2026 hos Kasper

Til stede: Ina Myrhøj, Steen Hjorth, Kasper Skov Jensen, Poul Kjellberg, Hans Henrik Olesen og Pia Kolle

Afbud: Tina Hansen, Karsten K. Hansen og Sanne Harhorn

0. Godkendelse af dagsorden

Dagsordenen blev godkendt.

2. Evt. kommentarer til referatet af sidste møde

Ingen bemærkninger til referatet af bestyrelsesmødet d. 7/4.

To-do-listen blev gennemgået.

Vi mangler svar fra Tina omkring datoer i forsamlingshuset.

3. Nyt fra den fraværende kasserer samt formanden

3.1. Medlemsoversigt udleveret og gennemgået på mødet. I skrivende stund har vi 80 private medlemmer (incl. Gratister), 1 forening og 15 firmaer. Taget til efterretning.

3.2 Svar på ansøgning til TrygFonden.
Vi kan ikke få tilskud til hjertestarter fra Trygfonden. Det blev besluttet, at der købes en ny hjertestarter, og Karsten undersøger priser m.m.

4. Afholdte og kommende arrangementer

4.1 Flagning ifm. konfirmation 12/4 forløb uden problemer. Kasper satte dem op og Poul tog dem ned.

4.2 På mødet om Smuttebjerg Folkeskov den 15/4 deltog Karsten og Kasper og der blev efterlyst mere information og synlighed omkring projektet. Næste møde for offentligheden er den 22/8 2026 - og Skov-og Naturstyrelsen kommer også til Holmens Dag. Etablering af folkeskoven forventes tidligst i 2028.

4.3 Der blev afholdt affaldsindsamlinger den 17/4 i Mesinge, hvor der mødte omkring 8 personer op og i Midskov hvor der mødte omkring 20 personer op. I Salby samlede omkring 20 personer affald ind om lørdagen den 18/4. I alt blev der samlet cirka 30 kg affald ind inklusive det der blev samlet op på stranden.

4.4 Steen deltog i mødet omkring etablering af nye stier den 30/4 og det blev foreslået, at der arbejdes videre med at forbinde og udvide de allerede eksisterende stier.

4.5 Fællesspisning den 5/5 havde fint fremmøde og flere gav udtryk for, at det er hyggeligt at mødes og synge sammen. Alt i alt en god aften.

4.6 Poul kunne fortælle, at MAP-arrangementet den 6/5 også havde et flot fremmøde og at der den aften også blev sunget nogle gode sange. Næste arrangement er allerede i støbeskeen, men hvis der er nogle som har forslag til foredragsholdere, så tag endelig fat i Poul.

Kommende arrangement

4.7 Skt. Hansbål i Mesinge 23/6. Pia laver opslag til Facebook og til Min Købmand.

5. Status på ansøgning vedr. samlingssted, herunder beslutning om evt. indkøb af bålhuset

Steen laver ansøgning til samlingssted. Tilbuddet fra savværket holder prisen til og med sommerferien 2026. Steen vil kontakte firmaet, for at høre om det kan leveres nu eller om de har et andet godt forslag.

6. Præsentation af forslag til ny hjemmeside

Steen opfordrede os alle til at besøge hjemmesiden www.hindsholm-fyn.dk for at se, om den fungere efter hensigten. Den er stadig under opbygning. Evt. gode input sendes til Steen.

7. Evt. nyt om tilflyttere

Poul har budt 2 nye familier velkommen ellers ingen nye familier i skrivende stund. Egnsmusset vil gerne bidrage til velkomstpakken med en billet til museet. Steen vender tilbage til Pia, så der kan laves et nyt velkomstbrev.

8. Åben for tilføjelser

9. Eventuelt

Næste møde er den 18/8 2026 hos Ina.

Referent: Pia Kolle